ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

توجه
  • مجموعه ای انتخاب نشده است یا مجموعه انتخابی هیچ تصویری ندارد

تفاوت فصد و زالودرمانی

در این مقاله از سری مقاله های آموزش پرورش زالو و زالودرمانی قصد داریم تفاوت فصد و زالودرمانی و حجامت را بیان کنیم .باور عموم افراد این است که فصد و زالودرمانی و حجامت یا هر عملی که خون را از بدن خارج می کند یکسان عمل می کنند و هرسه برای بیماری هایی که نیاز به تصفیه و خارج کردن خون دارد عملکرد یکسانی دارند.بین هر سه مورد فصد ، حجامت و زالودرمانی تفاوت های اساسی وجود دارد و برای بیماری های متفاوتی نیز مفید هستند و خونگیری با سرنگ جای هیچ کدام از این موارد را نمی گیرد. البته لازم به ذکر است که خونگیری نیز در کنار سایر روشهای درمانی مفید است اما باور غلط این است که خونگیری را جایگزین حجامت ، فصد و زالودرمانی می دانند.فصد واژه‌ای عربی و در اصل به معنای شکافتن و زدن رگ است که در گذشته به وسیله یک ابزار کوچک فلزی

به نام «نیشتر» انجام می‌شد که شکل و اندازه آن برای هر رگ متفاوت بود.

تفاوت حجامت ، فصد و زالودرمانی

حجامت نیز روشی برای خارج کردن خون آلوده از بدن است. معمولا حجامت از پشت کمر انجام می شود . حجامت به این صورت انجام می شود که در ابتدا خون های آلوده توسط مکش لیوان یک بار مصرفی در محل مورد نظر که معمولا پشت کمر است جمع می شوند و با زدن تیغ و ایجاد چند خراش سطحی بر روی موضع مورد نظر خون آلوده به بیرون می جهد .

فصد و زالودرمانی

زالودرمانی نیز یکی از روشهای خونگیری است و تفاوت با دو روش بالا در این است که عمده تاثیر زالودرمانی به علت خواص بزاق دهان زالو است که فواید بسیاری برای آن برشمرده شده است.

حجامت برای جلوگیری از انواع سکته های قلبی و مغزی مفید است و تحقیقات نشان داده شده است که تغذیه ی سالم و استفاده از روشهای حجامت و زالودرمانی باعث سلامت بدن و طول عمر افراد می گردد. هیچ گاه خون گیری با حجامت و فصد یکسان نیست در واقع هر کدام خواص خود را دارند.

برای مثال بیماری هایی مانند سرخک و سرخچه که اکثر کودکان به آن مبتلا می شوند با حجامت بهبود می یابد اما خونگیری در این موارد توصیه نمی شود همچنین این مورد برای بیماری دیابت نیز صادق است که استفاده از حجامت و زالودرمانی برای دیابت مفید است و اکثر پزشکان این درمان را تجویز می کنند اما خونگیری در مورد دیابت توصیه نمی شود.

با معرفی درست و صحیح روشهای درمانی مانند خونگیری ، زالودرمانی ، فصد و حجامت و تعیین جایگاه آنها و می توانیم بهتر و بیشتر در راستای بهبود سلامت جامعه گام برداشت.

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

ویژه ها

  • نظری ارسال نشده است

پسندها

  • نظری ارسال نشده است

درباره گیلان لیرو

شرکت تعاونی تکثیر و پرورش زالوی طبی گیلان لیرو، در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به منظور رشد و اجرایی نمودن اهداف طب اسلامی، تاسیس گردید.این گروه از تعدادی افراد تحصیل کرده تشکیل شده است که با مطالعات گسترده در این حوزه و با بهره گیری از مشاوره و راهنمایی اساتید بزرگ طب اسلامی و سنتی، و همچنین گذراندن دوره های آموزشی قرنطینه، تکثیر و پرورش زالوی طبی، اقدام به تولید یکی از بهترین نژادهای زالوی طبی و تامین بخش عمده ای از نیاز بازار نموده است.

نمایش

درخواست تماس شناور

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)